Urządzanie łazienki to duże wyzwanie. Odpowiednia aranżacja nie tylko zapewni Ci komfort, ale też sprawi, że codzienne korzystanie z łazienki stanie się przyjemnością. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór kabiny – a dostępnych modeli jest naprawdę spory. Dowiedz się, jakie są rodzaje kabin prysznicowych i która z nich najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest kabina prysznicowa z brodzikiem. Instalacja takiej kabiny wydaje się najbardziej bezpieczną opcją. Pozwala na oddzielenie przestrzeni kąpielowej od reszty łazienki. Do wyboru są kabiny prysznicowe z brodzikiem płytkim i głębokim. Pierwsze rozwiązanie dobrze sprawdzi się w przypadku osób starszych. Nie ma tutaj konieczności przekraczania wysokiego progu brodzika, dlatego codzienna kąpiel będzie bardziej komfortowa. Brodzik głęboki z kolei sprawdzi się u osób, które chcą – przynajmniej w pewnym stopniu – wykorzystywać go jako wannę. Brodzik taki pozwoli na wykąpanie małego dziecka – wystarczy nalać do niego wody.

Kształty kabin prysznicowych z brodzikiem są różne. Możesz wybierać pomiędzy kwadratowymi, prostokątnymi, półokrągłymi, a nawet asymetrycznymi. Kabiny półokrągłe cieszą się dużą popularnością z uwagi na fakt, że dobrze sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Wybierając kabinę kwadratową lub prostokątną należy liczyć się z tym, że zajmie ona o wiele więcej miejsca niż kabina półokrągła.

Kabina prysznicowa z brodzikiem

Kabiny prysznicowe bez brodzika

Kabiny prysznicowe bez brodzika to obecnie jeden z najbardziej popularnych trendów wnętrzarskich. Pojawiają się w wielu nowoczesnych aranżacjach. Dzięki odpowiedniemu wypoziomowaniu posadzki nie ma ryzyka, że woda będzie wydostawać się na zewnątrz. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować wybór z fachowcem, który sprawdzi, czy odpływ w łazience pozwoli na obniżenie poziomu posadzki tak, aby możliwy był montaż kabiny prysznicowej bez brodzika.

Główną zaletą kabin prysznicowych bez brodzika jest ich świetny wygląd. Rewelacyjnie sprawdzają się w nowoczesnych łazienkach. Jest to również bardzo wygodne – nie ma tutaj konieczności wchodzenia do brodzika oraz regularnego czyszczenia wszystkich jego zakamarków.

 

Jakie drzwi prysznicowe wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi prysznicowych pozwoli na swobodne wchodzenie i wychodzenie spod prysznica. Najczęściej wybieraną opcją są drzwi suwane, które – dzięki montażowi na prowadnicach – nie zabierają dodatkowej przestrzeni w łazience. Do wyboru są również drzwi prysznicowe uchylne, które otwierają się w taki sam sposób, jak tradycyjne drzwi, drzwi wahadłowe, które otwierają się zarówno na zewnątrz, jak i do zewnątrz, oraz drzwi harmonijkowe. Ciekawą opcją są kabiny prysznicowe walk-in, które… nie mają drzwi. Kabina zbudowana jest w taki sposób, aby woda nie wydostawała się na zewnątrz. Kabiny walk-in świetnie sprawdzą się w minimalistycznych łazienkach.

Kabina prysznicowa bez brodzika

 

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych – podsumowanie

Wybór kabin prysznicowych jest ogromny – dotyczy to nie tylko samego brodzika, ale też kształtów, rodzajów drzwi, a nawet kolorów wykończeń. Wybierając kabinę prysznicową, należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością oraz ograniczeniami przestrzennymi. W małych łazienkach dobrze sprawdzi się kabina prysznicowa półokrągła, w większych natomiast można zdecydować się na kabinę prostokątną.