Kabina prysznicowa – z brodzikiem czy bez?

 

Wybór odpowiedniej kabiny prysznicowej to jedno z największych wyzwań, z jakimi trzeba się zmierzyć podczas urządzania łazienki. Wybór jest ogromny – kabiny z brodzikiem, bez brodzika, kabiny typu walk-in czy z kolorowymi wykończeniami. Jak wybrać tę najlepszą? Dziś poszukamy odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań: kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

 

Wybór kabiny prysznicowej

 

Jaka powinna być dobra kabina prysznicowa? Przede wszystkim funkcjonalna i łatwa do utrzymania w czystości. Dzięki temu regularne porządki nie będa stanowić dużego problemu. Kabina musi być również dopasowana do reszty łazienki – zbyt duża może przytłoczyć pomieszczenie, a zbyt mała sprawi, że branie prysznica nie będzie komfortowe. Poszukując idealnej kabiny prysznicowej, warto zacząć od ustalenia, jakie warunki powinna spełniać i jakimi cechami musi się charakteryzować. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć taką, która spełni oczekiwania domowników, a codzienny prysznic stanie się przyjemnością.

 

Kabina prysznicowa z brodzikiem – wady i zalety

 

Do niedawna w większości łazienek królowały kabiny prysznicowe z brodzikiem. Takie rozwiązanie wydawało się najprostsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne. Kabina z brodzikiem ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

 

Do największych zalet zaliczyć można fakt, że woda „trzymana jest w ryzach". To dobra opcja dla osób, które obawiają się, że woda spod prysznica może zalać łazienkę. Kabiny z wysokim brodzikiem mogą również pełnić funkcję wanny. Można bez kłopotu wykąpać w nich małe dziecko. Niektóre kabiny prysznicowe z brodzikiem wyposażone są w specjalne siedzisko. Docenią je osoby starsze, które nie mają dość sił, aby stać pod prysznicem lub nie chcą się schylać.

Niestety, kabiny prysznicowe z brodzikiem mają również kilka wad. Większość modeli ma z góry ustalone parametry, co sprawia, że trudno dopasować kabinę do łazienki o nietypowych wymiarach. Kabiny z wysokim brodzikiem mogą stanowić spore utrudnienie dla osób starszych, którym trudno przekroczyć próg. Dodatkowo tego typu kabiny często wyposażone są w wiele skomplikowanych, plastikowych elementów – trudno utrzymać je w czystości, a wymiana może być bardzo kosztowna.

 

Kabina prysznicowa bez brodzika

Kabina prysznicowa bez brodzika – wady i zalety

 

Od pewnego czasu kabiny prysznicowe bez brodzika stały się prawdziwym hitem w aranżacjach łazienek. Sprawdzają się w szczególności w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, w których wszelkie zbędne elementy nie są mile widziane. Jakie są wady i zalety kabin prysznicowych bez brodzika?

 

Zacznijmy od zalet. Kabiny prysznicowe bez brodzika mogą mieć dowolny kształt i rozmiar. Dzięki temu można dopasować je niemal do każdej przestrzeni – zarówno do niewielkich, jak i do bardzo dużych łazienek. Tego typu kabiny składają się w tafli szkła, dlatego mycie ich jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu – to ogromny plus dla osób zabieganych. Nie ma tutaj ryzyka potknięcia się czy konieczności przekraczania wysokiego progu. Z tego powodu kabiny prysznicowe bez brodzika świetnie nadają się dla osób starszych czy z ograniczeniami ruchowymi.

 

A jakie są wady kabin prysznicowych bez brodzika? Pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy większości osób, to wysokie ryzyko, że woda wydostanie się na zewnątrz. I tutaj przechodzimy do bardzo ważnej kwestii – nie ma takiego ryzyka, o ile cała konstrukcja zostanie prawidłowo wykonana. Jest to jednak dość skomplikowany proces, dlatego montaż kabiny prysznicowej bez brodzika warto skonsultować z naprawdę dobrym fachowcem. W starych budynkach mogą pojawić się pewne ograniczenia architektoniczne, które nie pozwolą na wykonanie specjalnych spadów na posadzce.

 

Aby kabina prysznicowa bez brodzika mogła zostać zamontowana w naszej łazience konieczne jest umieszczenie w posadzce odpływu liniowego. To on będzie odpowiedzialny za odprowadzanie brudnej wody do systemu kanalizacyjnego. Woda spływa do niego dzięki odpowiednio ukształtowanej posadzce i sile grawitacji. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie łazienki, kabina prysznicowa bez brodzika będzie strzałem w dziesiątkę. Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych i stylowych odpływów liniowych, które podkreślą charakter wnętrza.

 

Które rozwiązanie wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która kabina jest lepsza: z brodzikiem czy bez. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować swoje możliwości i oczekiwania. Nie ma jednak wątpliwości, że kabiny prysznicowe bez brodzika wyglądają rewelacyjnie i doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać właśnie tę opcję – minimalistyczna i funkcjonalna kabina zapewni codzienną przyjemność w czasie korzystania z łazienki, a dbanie o nią nie będzie zajmować zbyt wiele czasu.